B32652A3224K189
Mfr.Part #
B32652A3224K189
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD
Film Capacitors
Lead Diameter :
800 µm
Height :
11mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 160
Tolerance :
10%
Series :
B32652
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Package / Case :
Radial
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
250V
Dielectric Material :
Polypropylene
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Tin
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Rated AC :
160V
Capacitance :
220nF
HTS Code :
Height Seated (Max) :
10.9982mm
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Dielectric :
PP
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
18mm
Packing Method :
TR
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
15mm
Width :
5.9944mm
Max Operating Temperature :
100°C
Depth :
6mm
Datasheets
B32652A3224K189
EPCOS (TDK) B32652A3224K189
B32652 220nF Film Capacitor 10% Radial 250V-DC 160V-AC Polypropylene Through Hole