B32652A1612J000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B32652A1612J000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 6100PF 5% 1.6KVDC RAD
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Film Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Capacitance :
6100pF
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated AC :
500V
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
1600V 1.6kV
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
B32652
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Factory Lead Time :
16 Weeks
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Datasheets
B32652A1612J000
EPCOS (TDK) B32652A1612J000
B32652 6100pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1600V 1.6kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized
B32652A1612J000 Overview
Electrical devices have 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~100°C are suitable for operating the device.