B32652A1562J000
Mfr.Part #
B32652A1562J000
Description
CAP FILM 5600PF 5% 1.6KVDC RAD
Voltage - Rated AC :
500V
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Voltage - Rated DC :
1600V 1.6kV
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Termination :
PC Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
B32652
Capacitance :
5600pF
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Package / Case :
Radial
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
B32652A1562J000
EPCOS (TDK) B32652A1562J000
B32652 5600pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1600V 1.6kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized
B32652A1562J000 Overview
Electrical devices have 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~100°C are suitable for operating the device.