B32621A0222J289
Mfr.Part #
B32621A0222J289
Description
CAP FILM 2200PF 5% 1KVDC RADIAL
Film Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
10mm
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
500 µm
Height :
7mm
Packing Method :
Ammo Pack
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 500
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
13mm
Tolerance :
5%
e3
Max Operating Temperature :
105°C
Depth :
4mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size Code :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Dielectric :
PP
Capacitance :
2.2nF
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Package / Case :
Radial
Rated (AC) Voltage (URac) :
500V
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
B32621A0222J289
EPCOS (TDK) B32621A0222J289
2.2nF Film Capacitor 5% Radial
B32621A0222J289 Overview
To function, systems require a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V.System power requires an AC voltage rating of 500V (URac).
B32621A0222J289 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 500V