B32620A4153K289
Mfr.Part #
B32620A4153K289
Description
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RAD
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 200
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized - Stacked
Mounting Type :
Through Hole
Rated (AC) Voltage (URac) :
200V
Size / Dimension :
0.394Lx0.197W 10.00mmx5.00mm
Width :
5mm
Packing Method :
Ammo Pack
e3
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Series :
B32620
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
10mm
Voltage - Rated DC :
400V
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Voltage - Rated AC :
200V
Termination :
PC Pins
Applications :
High Pulse, DV/DT
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitance :
0.015µF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Pitch :
7.5mm
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Datasheets
B32620A4153K289
B32620 0.015μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized - Stacked
B32620A4153K289 Overview
In order for systems to function, a rated (DC) voltage (URdc) of 400V is required internally.The lead spacing of this electrical device is 0.295 7.50mm.Powering systems requires an internal rated (AC) voltage (URac) of 200V.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~100°C.
B32620A4153K289 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 400V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 200V