B32620A0222J189
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B32620A0222J189
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 2200PF 5% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Film Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
105°C
Dielectric :
PP
Packing Method :
TR
Height :
8.5mm
Depth :
4mm
Termination :
PC Pin
Packaging :
Tape and Reel
Length :
10mm
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated (AC) Voltage (URac) :
500V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Size Code :
Tolerance :
5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 500
Lead Pitch :
7.5mm
Lead Diameter :
500 µm
Capacitance :
2.2nF
Contact Plating :
Tin
Datasheets
B32620A0222J189
EPCOS (TDK) B32620A0222J189
2.2nF Film Capacitor 5% Radial PC Pin Through Hole
B32620A0222J189 Overview
System function requires a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V.Systems require a voltage of 500V (URac) for internal rated (AC) power.
B32620A0222J189 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 500V