B32562J3474K289
Mfr.Part #
B32562J3474K289
Package / Case
DIP
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC 2DIP
Film Capacitors
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Tin
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Height :
6.7mm
Tolerance :
10%
Height Seated (Max) :
6.7056mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
PET
Depth :
5mm
Lead Pitch :
15mm
Voltage - Rated DC :
250V
Width :
5mm
Reference Standard :
IEC60384-2
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Lead Diameter :
600 µm
Length :
16.5mm
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated AC :
160V
Termination :
Radial
Dielectric Material :
Polyester
Package / Case :
DIP
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
Ammo Pack
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Capacitance :
470nF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
B32562J3474K289
470nF Film Capacitor 10% DIP Radial 250V-DC 160V-AC Polyester Through Hole