B32520C0225M000
Mfr.Part #
B32520C0225M000
Description
CAP FILM 2.2UF 20% 63VDC RADIAL
Film Capacitors
Custom Capabilities :
Special Lead Length Available On Request
Negative Tolerance :
20%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
6mm
Packing Method :
Bulk
Capacitance :
2.2μF
Operating Temperature (Max) :
125°C
Rated (AC) Voltage (URac) :
40V
Reference Standard :
AEC-Q200
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
7.5mm
Dielectric Material :
POLYESTER AND POLYETHYLENE TEREPHTHALATE
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Length :
10.3mm
Positive Tolerance :
20%