B32562J3334K000
Mfr.Part #
B32562J3334K000
Package / Case
DIP
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC 2DIP
Film Capacitors
Radiation Hardening :
No
Width :
4mm
Pitch :
15mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
10%
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Capacitance :
330nF
Depth :
4mm
Lead Pitch :
15mm
Max Operating Temperature :
100°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 160V
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
DIP
Termination :
Radial
Height :
6.2mm
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Diameter :
600 µm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Dielectric Material :
Polyester
Voltage - Rated AC :
160V
Dielectric :
PET
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
Length :
16.5mm
Datasheets
B32562J3334K000
330nF Film Capacitor 10% DIP Radial 250V-DC 160V-AC Polyester Through Hole