B32562J3155K000
Mfr.Part #
B32562J3155K000
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC 2DIP
Film Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric :
PET
Dielectric Material :
Polyester
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 160V
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Length :
16.5mm
Number of Pins :
2
Depth :
8.7mm
Voltage - Rated DC :
250V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Max Operating Temperature :
100°C
Width :
16.5mm
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
15mm
Tolerance :
10%
Radiation Hardening :
No
Lead Diameter :
600 µm
Voltage - Rated AC :
160V
Contact Plating :
Tin
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
11mm
Capacitance :
1.5μF
Datasheets
B32562J3155K000
EPCOS (TDK) B32562J3155K000
1.5μF Film Capacitor 10% Radial 250V-DC 160V-AC Polyester Through Hole