B32561J8153J000
Mfr.Part #
B32561J8153J000
Package / Case
2-DIP
Description
CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC 2DIP
Voltage - Rated AC :
350V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.248 6.30mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Terminal Pitch :
10mm
Reference Standard :
IEC60384-2
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±5%
Package / Case :
2-DIP
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Width :
2.8mm
Size / Dimension :
0.433Lx0.110W 11.00mmx2.80mm
Voltage - Rated DC :
630V
Series :
SilverCap™ B32561
HTS Code :
Length :
11mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
350V
Surface Mount :
No
Termination :
PC Pins
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
0.015µF