B32561J6333K289
Mfr.Part #
B32561J6333K289
Package / Case
DIP
Description
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC 2DIP
Capacitance :
33nF
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 200V
Height Seated (Max) :
5.1054mm
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Polyester
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Tin
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Voltage - Rated AC :
200V
Lead Pitch :
10mm
Terminal Shape :
Wire
Height :
5.1mm
Width :
2.4892mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
10%
Depth :
2.5mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Package / Case :
DIP
Packing Method :
Ammo Pack
Dielectric :
PET
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
500 µm
Max Operating Temperature :
125°C
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
400V
Length :
11.5mm