B32561J3104K189
Mfr.Part #
B32561J3104K189
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAPACITOR FILM MKT SILVERCAP
Film Capacitors
Connection Type :
Threaded
Voltage Rating - AC :
160V
Series :
SilverCap™ B32561
Termination :
PC Pins
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Product Status :
Obsolete
Capacitance :
0.1 µF
Schneider Electric
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height - Seated (Max) :
0.209 (5.30mm)
Size / Dimension :
0.453 L x 0.110 W (11.50mm x 2.80mm)
Voltage Rating - DC :
250V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.394 (10.00mm)