B32561J1105J000
Mfr.Part #
B32561J1105J000
Description
CAP FILM 1UF 5% 100VDC 2DIP
Film Capacitors
Mount :
Through Hole
Width :
4.5mm
Number of Terminations :
2
Lead/Base Style :
Straight
Dielectric Material :
Polyester
Terminal Shape :
Wire
Height :
6.9mm
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
4.5mm
Length :
11.5mm
Capacitance :
1μF
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Contact Plating :
Tin
Dielectric :
PET
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Lead Diameter :
500 µm
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
10mm
Voltage - Rated DC :
100V
Package / Case :
Radial
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated AC :
63V
Tolerance :
5%