B32560J6683K289
Mfr.Part #
B32560J6683K289
Package / Case
DIP
Description
CAP FILM 0.068UF 10% 400VDC 2DIP
Film Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Width :
3.8mm
Lead Pitch :
7.5mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Number of Terminations :
2
Reference Standard :
IEC60384-2
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
Height :
7.3mm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
10%
Packing Method :
Ammo Pack
Dielectric :
PET
Length :
9mm
Height Seated (Max) :
7.2898mm
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
Polyester
Depth :
3.8mm
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
DIP
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
500 µm
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Voltage - Rated AC :
200V
Voltage - Rated DC :
400V
HTS Code :
Capacitance :
68nF
Datasheets
B32560J6683K289
EPCOS (TDK) B32560J6683K289
68nF Film Capacitor 10% DIP Radial 400V-DC 200V-AC Polyester Through Hole