B32560J6332K000
Mfr.Part #
B32560J6332K000
Description
CAP FILM 3300PF 10% 400VDC 2DIP
Film Capacitors
Surface Mount :
No
Size Code :
Packing Method :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric :
PET
Height :
5.5mm
Width :
9mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
3.3nF
Lead Pitch :
7.5mm
Contact Plating :
Tin
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Number of Pins :
2
Max Operating Temperature :
100°C
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated AC :
200V
Min Operating Temperature :
-55°C
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
10%
Dielectric Material :
Polyester
Voltage - Rated DC :
400V
Datasheets
B32560J6332K000
EPCOS (TDK) B32560J6332K000
3.3nF Film Capacitor 10% Radial 400V-DC 200V-AC Polyester