B32560J6104K189
Mfr.Part #
B32560J6104K189
Package / Case
DIP
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC 2DIP
Capacitance :
100nF
Voltage - Rated AC :
200V
Pbfree Code :
yes
Length :
9mm
Height Seated (Max) :
7.6962mm
Width :
4.9022mm
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
400V
Tolerance :
10%
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Depth :
4.9mm
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
DIP
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Reference Standard :
IEC60384-2
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Polyester
Height :
7.7mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
7.5mm
Packing Method :
TR
Dielectric :
PET
Lead Diameter :
500 µm
Terminal Shape :
Wire
Termination :
Radial
Datasheets
B32560J6104K189
EPCOS (TDK) B32560J6104K189
100nF Film Capacitor 10% DIP Radial 400V-DC 200V-AC Polyester Through Hole