B32560J3334J189
Mfr.Part #
B32560J3334J189
Package / Case
2-DIP
Description
CAP FILM 0.33UF 5% 250VDC 2DIP
Film Capacitors
Size / Dimension :
0.354Lx0.252W 9.00mmx6.40mm
Width :
6.4mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±5%
Terminal Pitch :
7.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
9mm
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Voltage - Rated DC :
250V
Capacitance :
0.33μF
Package / Case :
2-DIP
Height Seated (Max) :
0.323 8.20mm
Terminal Shape :
Wire
Series :
SilverCap™ B32560
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
IEC60384-2
Mounting Type :
2
Rated (AC) Voltage (URac) :
160V
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated AC :
160V
Termination :
PC Pins
Packing Method :
TR
Datasheets
B32560J3334J189
EPCOS (TDK) B32560J3334J189
SilverCap™ B32560 0.33μF Film Capacitor ±5% 2-DIP PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
B32560J3334J189 Overview
To function, systems require a rated (DC) voltage (URdc) of 250V.Its lead spacing is 0.295 7.50mm.System power requires an AC voltage rating of 160V (URac).Temperatures of -55°C~125°C allow the device to operate.
B32560J3334J189 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 250V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 160V