B32560J0335J000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B32560J0335J000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 3.3UF 5% 63VDC 2DIP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Film Capacitors
HTS Code :
Depth :
8.5mm
Length :
9mm
Tolerance :
5%
Packaging :
Bulk
Reference Standard :
IEC60384-2
Terminal Shape :
Wire
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
100°C
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
63V
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
7.5mm
Height :
9.1mm
Voltage - Rated AC :
40V
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
PET
Capacitance :
3.3μF
Lead Diameter :
500 µm
Package / Case :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Width :
8.5mm
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
B32560J0335J000
EPCOS (TDK) B32560J0335J000
3.3μF Film Capacitor 5% Radial 63V-DC 40V-AC Through Hole