B32559C6683K000
Mfr.Part #
B32559C6683K000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.068UF 10% 400VDC RAD
Film Capacitors
Lead Pitch :
5.0038mm
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated AC :
200V
Voltage - Rated DC :
400V
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial
Capacitance :
0.068μF
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
B32559
Applications :
High Pulse, DV/DT
Length :
7.0104mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Width :
5.0038mm
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm