B32529C3104J189
Mfr.Part #
B32529C3104J189
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC RADIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
Custom Capabilities :
Special Lead Length Available On Request
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Pbfree Code :
yes
Published :
Rated (AC) Voltage (URac) :
160V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Termination :
PC Pins
Size / Dimension :
0.287Lx0.177W 7.30mmx4.50mm
Length :
7.3mm
Packing Method :
TR
Voltage - Rated AC :
160V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Terminal Pitch :
5mm
Width :
4.5mm
Reference Standard :
AEC-Q200
Package / Case :
Radial
Series :
B32529
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
250V
Capacitance :
0.1μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
B32529C3104J189
EPCOS (TDK) B32529C3104J189
B32529 FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.287Lx0.177W 7.30mmx4.50mm ±5% 0.1muF 160V