B32529C1222J000
Mfr.Part #
B32529C1222J000
Description
CAP FILM 2200PF 5% 100VDC RADIAL
Stock
50
In Stock :
50
Film Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.098W 7.30mmx2.50mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
63V
Voltage - Rated DC :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
5mm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
2200pF
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
PC Pins
Custom Capabilities :
Special Lead Length Available On Request
Terminal Shape :
Wire
Published :
2011
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Length :
7.3mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reference Standard :
AEC-Q200
Packaging :
Bulk
Width :
2.5mm
Series :
B32529
Voltage - Rated AC :
63V
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Datasheets
B32529C1222J000
EPCOS (TDK) B32529C1222J000
B32529 FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.287Lx0.098W 7.30mmx2.50mm ±5% 2200pF 63V