B32529C0682K189
Mfr.Part #
B32529C0682K189
Description
CAP FILM 6800PF 10% 63VDC RADIAL
Capacitance :
6800pF
Packing Method :
TR
Width :
2.5mm
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Reference Standard :
AEC-Q200
Package / Case :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
No
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
63V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Termination :
PC Pins
Rated (AC) Voltage (URac) :
40V
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Pbfree Code :
yes
Custom Capabilities :
Special Lead Length Available On Request
Length :
7.3mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
e3
Series :
B32529
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated AC :
40V
Published :
Size / Dimension :
0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
HTS Code :
Datasheets
B32529C0682K189
EPCOS (TDK) B32529C0682K189
B32529 6800pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
B32529C0682K189 Overview
It is essential that systems function with a rated (DC) voltage (URdc) of 63V.Electrical devices with 0.197 5.00mm lead spacing are used in this application.A 40V volt rated (AC) voltage is required to power systems.A temperature of -55°C~125°C is suitable for operation of the device.
B32529C0682K189 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 63V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 40V