B32529C0223M189
Mfr.Part #
B32529C0223M189
Description
CAP FILM 0.022UF 20% 63VDC RAD
Film Capacitors
Custom Capabilities :
Special Lead Length Available On Request
HTS Code :
Rated (AC) Voltage (URac) :
40V
Pbfree Code :
yes
Length :
7.2mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Dielectric :
PET
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Package / Case :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Depth :
2.5mm
Lead Pitch :
5mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Capacitance :
22nF
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packing Method :
TR
Surface Mount :
No
Tolerance :
20%
Lead Diameter :
500 µm
Reference Standard :
AEC-Q200
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
B32529C0223M189
EPCOS (TDK) B32529C0223M189
22nF Film Capacitor 20% Radial
B32529C0223M189 Overview
To work properly, systems need a rated (DC) voltage of 63V.Systems require a voltage of 40V for their internal rated power (URac).
B32529C0223M189 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 63V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 40V