B32529C0154K289
Mfr.Part #
B32529C0154K289
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 63VDC RADIAL
Film Capacitors
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Length :
7.2mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.098W 7.30mmx2.50mm
Termination :
PC Pins
Lead Diameter :
500 µm
Dielectric :
PET
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Series :
B32529
Depth :
2.5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
63V
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
0.15μF
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated AC :
40V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Lead Pitch :
5mm