B32529C0153M289
Mfr.Part #
B32529C0153M289
Description
CAP FILM 0.015UF 20% 63VDC RAD
Wire
Positive Tolerance :
20%
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Height :
6.5mm
Dielectric Material :
POLYESTER AND POLYETHYLENE TEREPHTHALATE
JESD-609 Code :
e3
Negative Tolerance :
20%
Capacitance :
0.015µF
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Packing Method :
Ammo Pack
Terminal Pitch :
5mm
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Length :
7.3mm
Custom Capabilities :
Special Lead Length Available On Request
Surface Mount :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature (Min) :
-55°C
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature (Max) :
125°C
Rated (AC) Voltage (URac) :
40V
Reference Standard :
AEC-Q200
Width :
2.5mm
HTS Code :
Datasheets
B32529C0153M289
EPCOS (TDK) B32529C0153M289
0.015μF Film Capacitor POLYESTER AND POLYETHYLENE TEREPHTHALATE
B32529C0153M289 Overview
For systems to function, the rated (DC) voltage (URdc) must be 63V.It is required that systems be powered by an internal rated (AC) voltage of 40V.
B32529C0153M289 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 63V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 40V