B32524R6475K000
Mfr.Part #
B32524R6475K000
Description
CAP FILM 4.7UF 10% 400VDC RADIAL
Film Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
EAR99
Dielectric :
PET
Height :
24.5mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Lead Pitch :
27.5mm
Capacitance :
4.7μF
Packing Method :
Bulk
Max Operating Temperature :
125°C
Surface Mount :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Reference Standard :
AEC-Q200
Depth :
14mm
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
800 µm
Length :
31.5mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Rated (AC) Voltage (URac) :
200V
Custom Capabilities :
Special Lead Length Available On Request
Tolerance :
10%
Datasheets
B32524R6475K000
EPCOS (TDK) B32524R6475K000
4.7μF Film Capacitor 10%
B32524R6475K000 Overview
To function, systems require a rated (DC) voltage (URdc) of 400V.System power requires an AC voltage rating of 200V (URac).
B32524R6475K000 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 400V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 200V