B32524R0336K000
Mfr.Part #
B32524R0336K000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 33UF 10% 63VDC RADIAL
Film Capacitors
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Operating Temperature :
125°C
Surface Mount :
No
Custom Capabilities :
Special Lead Length Available On Request
Number of Terminations :
2
Packing Method :
Bulk
Capacitance :
33μF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
JESD-609 Code :
e3
Dielectric :
PET
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Lead Diameter :
800 µm
Length :
31.5mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Tolerance :
10%
Lead Pitch :
27.5mm
Package / Case :
Radial
Depth :
12.5mm
Reference Standard :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Rated (AC) Voltage (URac) :
40V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
21.5mm
Terminal Shape :
Wire
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
B32524R0336K000
EPCOS (TDK) B32524R0336K000
33μF Film Capacitor 10% Radial
B32524R0336K000 Overview
System function requires a rated (DC) voltage (URdc) of 63V.Systems require a voltage of 40V (URac) for internal rated (AC) power.
B32524R0336K000 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 63V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 40V