B32524Q8334K189
Mfr.Part #
B32524Q8334K189
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 630VDC RAD
Film Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
21.0058mm
Voltage Rating - AC :
220V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Lead Spacing :
1.083 (27.50mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Features :
Mount :
Through Hole
Packing Method :
TR
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
10%
Voltage - Rated DC :
630V
Custom Capabilities :
Special Lead Length Available On Request
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
HTS Code :
Length :
31.496mm
Termination :
PC Pins
Height - Seated (Max) :
0.827 (21.00mm)
Capacitance :
330nF
Dielectric :
PET
Voltage - Rated AC :
220V
Voltage Rating - DC :
630V
Series :
B32524
Width :
10.9982mm
Package / Case :
Radial
Max Operating Temperature :
125°C
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Polyester
Size / Dimension :
1.240 L x 0.433 W (31.50mm x 11.00mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Reference Standard :
AEC-Q200
Contact Plating :
Tin
Lead Pitch :
27.5mm
Height :
21mm