B32524Q6105J000
Mfr.Part #
B32524Q6105J000
Description
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL
Film Capacitors
Width :
11mm
Voltage - Rated AC :
200V
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
31.5mm
Series :
B32524
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
27.5mm
Tolerance :
±5%
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.748 19.00mm
Reference Standard :
AEC-Q200
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Capacitance :
1μF
Termination :
PC Pins
Packaging :
Bulk
Custom Capabilities :
Special Lead Length Available On Request
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
400V
Size / Dimension :
1.240Lx0.433W 31.50mmx11.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial
Rated (AC) Voltage (URac) :
200V
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
B32524Q6105J000
EPCOS (TDK) B32524Q6105J000
B32524 1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
B32524Q6105J000 Overview
An internal (DC) voltage of 400V is required for systems to function.1.083 27.50mm is the lead spacing of this electrical device.In order for systems to be powered, a constant (AC) voltage (URac) is required.It is capable of operating at -55°C~125°C degrees Celsius.
B32524Q6105J000 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 400V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 200V