B32524Q3685K
Mfr.Part #
B32524Q3685K
Description
CAP FILM 6.8UF 10% 250VDC RADIAL
Film Capacitors
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 160
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
800 µm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Mount :
PCB, Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric :
PET
Voltage - Rated AC :
160V
Package / Case :
Radial
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
250V
Capacitance :
6.8μF
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
10%
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Length :
31.5mm
Voltage :
250V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
27.5mm
Number of Terminations :
2
Depth :
14mm
Terminal Shape :
Wire
Height :
24.5mm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
B32524Q3685K
Introducing Film Capacitors EPCOS (TDK) B32524Q3685K from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Voltage:250V, Number of Terminations:2, B32524Q3685K pinout, B32524Q3685K datasheet PDF, B32524Q3685K amp .Beyond Film Capacitors EPCOS (TDK) B32524Q3685K ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.