B32524Q3685J189
Mfr.Part #
B32524Q3685J189
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 6.8UF 5% 250VDC RADIAL
Stock
1
In Stock :
1
Film Capacitors
Depth :
14mm
Width :
14mm
Number of Terminations :
2
Dielectric :
PET
Length :
31.5mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated AC :
160V
Tolerance :
5%
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 160
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel
Mount :
Through Hole
Packing Method :
TR
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated DC :
250V
Height :
24.5mm
Lead Pitch :
27.5mm
Lead Diameter :
800 µm
Capacitance :
6.8μF