B32523Q3225K000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B32523Q3225K000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC RADIAL
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Film Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Diameter :
800 µm
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
PET
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Depth :
10.5mm
Width :
10.5mm
Length :
26.5mm
Number of Pins :
2
Flammability Rating :
UL94 V-0
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Capacitance :
2.2μF
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
250V
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
22.5mm
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated AC :
160V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Custom Capabilities :
Special Lead Length Available On Request
Tolerance :
10%
Dielectric Material :
Polyester
Package / Case :
Radial
Surface Mount :
No
Max Operating Temperature :
100°C
Height :
26.5mm
Datasheets
B32523Q3225K000
EPCOS (TDK) B32523Q3225K000
2.2μF Film Capacitor 10% Radial 250V-DC 160V-AC Polyester