B32522C3155K000
Mfr.Part #
B32522C3155K000
Description
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RADIAL
Tolerance :
10%
Reference Standard :
AEC-Q200
Width :
9mm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Wire
Height :
17.5mm
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Bulk
Capacitance :
1.5μF
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Voltage - Rated DC :
250V
Dielectric Material :
Polyester
Custom Capabilities :
Special Lead Length Available On Request
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial
Dielectric :
PET
Length :
18mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Lead Pitch :
15mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
160V
Datasheets
B32522C3155K000
EPCOS (TDK) B32522C3155K000
1.5μF Film Capacitor 10% Radial 250V-DC Polyester Through Hole
B32522C3155K000 Overview
In order to power systems, you must have a rated (AC) voltage of 160V (URac).
B32522C3155K000 Features
an internal rated (AC) voltage (URac) of 160V