B32520E6104K189
Mfr.Part #
B32520E6104K189
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL
Film Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.394Lx0.197W 10.00mmx5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±10%
Reference Standard :
AEC-Q200
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Surface Mount :
No
Rated (AC) Voltage (URac) :
200V
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Capacitance :
0.1μF
EAR99
Terminal Pitch :
7.5mm
Series :
B32520
HTS Code :
Length :
10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
5mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated AC :
200V
Packing Method :
TR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
400V
Custom Capabilities :
Special Lead Length Available On Request
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Termination :
PC Pins
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Datasheets
B32520E6104K189
EPCOS (TDK) B32520E6104K189
B32520 0.1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
B32520E6104K189 Overview
For systems to function, the rated (DC) voltage (URdc) must be 400V.This electrical device has a 0.295 7.50mm lead spacing.It is required that systems be powered by an internal rated (AC) voltage of 200V.Temperatures as low as -55°C~125°C are suitable for the device.
B32520E6104K189 Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 400V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 200V