B32520C3104K189
Mfr.Part #
B32520C3104K189
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL
Film Capacitors
Lead Diameter :
500 µm
Depth :
4mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Mount :
Through Hole
Length :
10mm
Lead Pitch :
7.5mm
Tolerance :
10%
Packing Method :
TR
Voltage :
250V
Voltage - Rated AC :
160V
Width :
4mm
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
250V
Number of Pins :
2
Dielectric :
PET
Radiation Hardening :
No
Height :
8.5mm
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
100nF
Custom Capabilities :
Special Lead Length Available On Request
Packaging :
Cut Tape (CT)
EAR99
Lead/Base Style :
Straight
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
8.509mm