AWH30G-0232-T-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AWH30G-0232-T-R
Manufacturer
ASSMANN WSW Components
Description
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Material :
Brass
Contact Type :
Male Pin
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Height :
17mm
Color :
Grey
Feature :
Keying Slot
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Length - Post :
0.130 3.30mm
Connector Type :
Header
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Mounting Type :
Through Hole
Number of Conductors :
ONE
Number of Positions Loaded :
All
Number of Positions :
30
Published :
Body Depth :
0.663 inch
Contact Finish - Post :
Tin
Reference Standard :
UL
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Number of Rows :
2
Contact Shape :
Square
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Length :
57.4mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number Of PCB Rows :
2
Pbfree Code :
yes
Fastening Type :
Latch Lock/Eject Hooks, Long
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Housing Material :
Plastic
Style :
Board to Cable/Wire
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
3A
Insulation Height :
0.669 17.00mm
Insulation Color :
Gray
Termination :
Solder
Width :
8.3mm
Datasheets
AWH30G-0232-T-R
ASSMANN WSW Components AWH30G-0232-T-R
2-Row Header Solder Brass Tray Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled 30-Position Board to Cable/Wire 0.669 17.00mm Height