AQB2A1-T18/30VDC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AQB2A1-T18/30VDC
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
4-SIP
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 2A 75-125V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Solid State Relays
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Input :
18V~30VDC
Lead Free :
Lead Free
Number of Elements :
1
Additional Feature :
UL APPROVED
On-State Current-Max :
2A
Voltage - Load :
75V~125V
Termination Style :
PC Pin
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Output Type :
AC
Series :
AQ-B
Package / Case :
4-SIP
Optoelectronic Device Type :
TRIGGER OUTPUT SSR
Operating Temperature (Min) :
-20°C
Operating Temperature (Max) :
80°C
Load Current :
2A
Throw Configuration :
SPST
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Published :
Isolation Voltage-Max :
1500V