APT8015JVFR
Mfr.Part #
APT8015JVFR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Description
MOSFET N-CH 800V 44A ISOTOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Fall Time (Typ) :
15 ns
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
17650pF @ 25V
Number of Pins :
4
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
150mOhm @ 500mA, 10V
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
ISOTOP®
Radiation Hardening :
No
Continuous Drain Current (ID) :
44A
Lead Free :
Lead Free
Turn On Delay Time :
22 ns
Max Power Dissipation :
700W
Current Rating :
44A
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
44A
Turn-Off Delay Time :
97 ns
FET Type :
N-Channel
Max Operating Temperature :
150°C
Rds On Max :
150 mΩ
1 (Unlimited)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
285nC @ 10V
Published :
Voltage - Rated DC :
800V
Power Dissipation :
700W
Mounting Type :
Chassis Mount
Series :
POWER MOS V®
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
800V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 5mA
Input Capacitance :
17.65nF
Mount :
Chassis Mount, Screw
Number of Elements :
1
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Rise Time :
20ns
Datasheets
APT8015JVFR
Microchip Technology APT8015JVFR
N-Channel Tube 150mOhm @ 500mA, 10V 17650pF @ 25V 285nC @ 10V 800V SOT-227-4, miniBLOC
APT8015JVFR Overview
A device's maximal input capacitance is 17650pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 44A, which represents the maximum continuous current it can conduct.Its turn-off delay time is 97 ns, which is the time to charge the device's input capacitance before drain current conduction begins.Input capacitance charging takes time before drain current conduction begins, so the turn-on delay time is 22 ns.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 30V volts.This transistor requires a 800V drain to source voltage (Vdss).
APT8015JVFR Features
a continuous drain current (ID) of 44A
the turn-off delay time is 97 ns
a 800V drain to source voltage (Vdss)