APT40GP90BG
Mfr.Part #
APT40GP90BG
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-247-3
Description
IGBT 900V 100A 543W TO247
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Transistor Application :
POWER CONTROL
Pin Count :
3
Switching Energy :
825μJ (off)
Turn Off Time-Nom (toff) :
215 ns
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Collector Emitter Breakdown Voltage :
900V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
JESD-609 Code :
e1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Lifecycle Status :
NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN (Last Updated: 1 month ago)
Max Power Dissipation :
543W
Turn On Time :
43 ns
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
900V
Max Collector Current :
100A
Mount :
Through Hole
Td (on/off) @ 25°C :
16ns/75ns
Additional Feature :
LOW CONDUCTION LOSS
Package / Case :
TO-247-3
Number of Elements :
1
Gate Charge :
145nC
Series :
POWER MOS 7®
Test Condition :
600V, 40A, 5 Ω, 15V
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
100A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
160A
Published :
1999
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.9V @ 15V, 40A
IGBT Type :
PT
Input Type :
Standard
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
900V