APT40GP60SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
APT40GP60SG
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet
Download
Description
IGBT 600V 100A 543W D3PAK
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Max Collector Current :
100A
Package / Case :
Packaging :
Tube
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Td (on/off) @ 25°C :
20ns/64ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Element Configuration :
Single
JESD-609 Code :
e3
Case Connection :
COLLECTOR
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.7V @ 15V, 40A
Current Rating :
100A
Mount :
Surface Mount
Test Condition :
400V, 40A, 5 Ω, 15V
Turn On Time :
49 ns
Voltage - Rated DC :
600V
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Transistor Element Material :
SILICON
Published :
Additional Feature :
LOW CONDUCTION LOSS
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Pin Count :
3
Series :
POWER MOS 7®
Pbfree Code :
yes
IGBT Type :
PT
Max Power Dissipation :
543W
Switching Energy :
385μJ (on), 352μJ (off)
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Current - Collector Pulsed (Icm) :
160A
Lead Free :
Lead Free
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Transistor Application :
POWER CONTROL
Gate Charge :
135nC
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V