APT15F60B
Mfr.Part #
APT15F60B
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
TO-247-3
Description
MOSFET N-CH 600V 16A TO247
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e1
Turn-Off Delay Time :
49 ns
Number of Elements :
1
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 500µA
Continuous Drain Current (ID) :
16A
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
ECCN Code :
EAR99
Transistor Application :
SWITCHING
Lead Free :
Lead Free
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Power Dissipation-Max :
290W Tc
Pin Count :
3
Power Dissipation :
290W
Case Connection :
DRAIN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
16A Tc
Published :
Package / Case :
TO-247-3
Radiation Hardening :
No
Drain-source On Resistance-Max :
0.43Ohm
FET Type :
3
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Additional Feature :
AVALANCHE RATED, HIGH RELIABILITY
Turn On Delay Time :
16 ns
Transistor Element Material :
SILICON
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
430m Ω @ 7A, 10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
54A
Current Rating :
15A
Mount :
Through Hole
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
72nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2882pF @ 25V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Voltage - Rated DC :
600V
Series :
POWER MOS 8™
Fall Time (Typ) :
15 ns
Avalanche Energy Rating (Eas) :
405 mJ
Vgs (Max) :
±30V
Rise Time :
19ns
Terminal Position :
1 (Unlimited)
Datasheets
APT15F60B
Microsemi APT15F60B
N-Channel Tube 430m Ω @ 7A, 10V ±30V 2882pF @ 25V 72nC @ 10V TO-247-3
APT15F60B Overview
Single MOSFETs transistor is called "avalanche break down", and avalanche energy is applied to MOSFETs, and Single MOSFETs transistor has a rating of 405 mJ.With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 2882pF @ 25V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device has a continuous drain current (ID) of 16A.The turn-off delay time is the amount of time it takes to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin, and it is 49 ns.Peak drain current for this device is 54A, which is its maximum pulsed drain current.Input capacitance charging takes time before drain current conduction begins, so the turn-on delay time is 16 ns.Single MOSFETs transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of a FET transistor that is called the gate-source voltage, VGS.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
APT15F60B Features
the avalanche energy rating (Eas) is 405 mJ
a continuous drain current (ID) of 16A
the turn-off delay time is 49 ns
based on its rated peak drain current 54A.