APT14F100S
Mfr.Part #
APT14F100S
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Description
MOSFET N-CH 1000V 14A D3PAK
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
980m Ω @ 7A, 10V
Factory Lead Time :
22 Weeks
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
120nC @ 10V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 1mA
Avalanche Energy Rating (Eas) :
875 mJ
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
56A
FET Type :
N-Channel
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Case Connection :
DRAIN
Published :
Number of Pins :
3
Vgs (Max) :
±30V
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation-Max :
500W Tc
Terminal Finish :
PURE MATTE TIN
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Transistor Element Material :
SILICON
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
AVALANCHE RATED, HIGH RELIABILITY
Power Dissipation :
500W
Number of Elements :
1
Drain-source On Resistance-Max :
0.98Ohm
Terminal Position :
Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
14A Tc
Continuous Drain Current (ID) :
14A
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3965pF @ 25V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1000V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Qualification Status :
Not Qualified
Transistor Application :
SWITCHING
Pin Count :
3
Series :
POWER MOS 8™
Pbfree Code :
yes
Datasheets
APT14F100S
Microchip Technology APT14F100S
N-Channel Tube 980m Ω @ 7A, 10V ±30V 3965pF @ 25V 120nC @ 10V 1000V TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
APT14F100S Overview
There is an avalanche breakdown in which energy is applied to the MOSFET to cause it to break down, and this energy is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 875 mJ.Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 3965pF @ 25V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 14A amps.As far as peak drain current is concerned, its maximum pulsed current is 56A.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 30V.To operate this transistor, you will need a 1000V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
APT14F100S Features
the avalanche energy rating (Eas) is 875 mJ
a continuous drain current (ID) of 14A
based on its rated peak drain current 56A.
a 1000V drain to source voltage (Vdss)