APSG200ELL121MF05S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
APSG200ELL121MF05S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 20V T/H
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Type :
Polymer
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Pitch :
2.5mm
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Polarity :
POLARIZED
Series :
NPCAP™-PSG
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dissipation Factor :
0.12 %
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 105°C
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Voltage - Rated DC :
20V
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
450 µm
Termination :
Radial
Ripple Current @ High Frequency :
3.2A @ 100kHz
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Leakage Current :
0.5mA
Ripple Current :
3.2A
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Capacitance :
120μF
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
United Chemi-Con APSG200ELL121MF05S
120μF ±20% Radial, Can 0.197 5.00mm Bulk 20mOhm NPCAP™-PSG Through Hole Polymer General Purpose