APSG160ELL821MJB5S
Mfr.Part #
APSG160ELL821MJB5S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 16V T/H
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Lead Pitch :
5mm
Life (Hours) :
20000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
NPCAP™-PSG
Voltage - Rated DC :
16V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Diameter :
600 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Polymer
Package / Case :
Radial, Can
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
0.12 %
Ripple Current @ High Frequency :
5.4A @ 100kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Termination :
Radial
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
Packaging :
Bulk
Capacitance :
820µF
Mount :
Through Hole
Published :
Ripple Current :
5.4A
United Chemi-Con APSG160ELL821MJB5S
820μF ±20% Radial, Can 0.453 11.50mm Bulk 12mOhm NPCAP™-PSG Through Hole Polymer General Purpose