APSC2R5ETD821MH08S
Mfr.Part #
APSC2R5ETD821MH08S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 2.5V T/H
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Type :
Polymer
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
6.1A @ 100kHz
Published :
Dissipation Factor :
0.1 %
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
Radial, Can
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
Series :
NPCAP™-PSC
Capacitance :
820µF
Voltage - Rated DC :
2.5V
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current :
6.1A
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
3.5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Life (Hours) :
2000 hours
United Chemi-Con APSC2R5ETD821MH08S
820μF ±20% Radial, Can 0.354 9.00mm Tape & Box (TB) 7mOhm NPCAP™-PSC Through Hole Polymer General Purpose