APSC000303162R2T00
Mfr.Part #
APSC000303162R2T00
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
FIXED IND 2.2UH 1.6A 94MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Size / Dimension :
0.126Lx0.126W 3.20mmx3.20mm
Current Rating (Amps) :
1.6A
Height Seated (Max) :
0.061 1.55mm
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductance Frequency - Test :
100kHz
DC Resistance (DCR) :
94mOhm Max
Series :
APSC
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Test Frequency :
0.1MHz
Type :
Wirewound
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductance :
2.2μH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Rated Current-Max :
1.6A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
±30%
Shielding :
Shielded
Current - Saturation :
1.2A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material - Core :
Ferrite
Number of Functions :
1
Pulse Electronics APSC000303162R2T00
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD