APA0812680M050R
Mfr.Part #
APA0812680M050R
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Can - SMD
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated :
50 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Type :
Polymer
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Series :
APA
Ratings :
Capacitance :
68 µF
Ripple Current @ Low Frequency :
110 mA @ 120 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
28mOhm
Lead Spacing :
Surface Mount Land Size :
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ High Frequency :
2.2 A @ 100 kHz
Datasheets
APA0812680M050R
KYOCERA AVX APA0812680M050R
68 μF ±20% Radial, Can - SMD 28mOhm APA Surface Mount Polymer General Purpose