APA0609331M010R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
APA0609331M010R
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 10V SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Capacitance :
330 µF
Height - Seated (Max) :
0.386" (9.80mm)
Package :
Digi-Reel?
Ripple Current @ High Frequency :
3.15 A @ 100 kHz
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Voltage - Rated :
10 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Type :
Polymer
Surface Mount Land Size :
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Series :
APA
Ripple Current @ Low Frequency :
157.5 mA @ 120 Hz
Lead Spacing :
Datasheets
APA0609331M010R
KYOCERA AVX APA0609331M010R
330 μF ±20% Radial, Can - SMD 30mOhm APA Surface Mount Polymer General Purpose