AOB15B65M1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AOB15B65M1
Manufacturer
Alpha and Omega Semiconductor, Inc.
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
IGBT 650V 30A TO263
Stock
397
In Stock :
397
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Input Type :
Standard
Switching Energy :
290μJ (on), 200μJ (off)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.15V
Collector Emitter Breakdown Voltage :
650V
Power - Max :
214W
Published :
2011
Factory Lead Time :
18 Weeks
Current - Collector Pulsed (Icm) :
45A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Collector (Ic) (Max) :
30A
Max Power Dissipation :
214W
Gate Charge :
32nC
Reverse Recovery Time :
317 ns
Max Collector Current :
30A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650V
Test Condition :
400V, 15A, 20Ohm, 15V
Mount :
Surface Mount
Supplier Device Package :
TO-263 (D2Pak)
Td (on/off) @ 25°C :
13ns/116ns
Package / Case :
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.15V @ 15V, 15A
Series :
Alpha IGBT™
Max Breakdown Voltage :
650V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ